Zaujímavé články   späť
www.pamiatkynaslovensku.sk
Ján ZORIVČÁK – HEIMAT ozvena z vesmíru (Tatranská galéria)
jan-zorivcak-heimat-ozvena-z-vesmiru-tatranska-galeria

 


 

Kurátorka výstavy: Anna Ondrušeková
 

Miesto konania: Elektráreň Tatranskej galérie v Poprade, Hviezdoslavova 12, Poprad
 

Termín výstavy: 14. december 2022 – 19. február 2023
 


 

Tvorba Jána Zoričáka je rozpoznateľná na prvý pohľad. Je obzvlášť pozoruhodné, že celý zložitý proces výroby sklenenej plastiky realizuje autor sám. Je propagátorom nového prístupu ku sklu ako samostatnému výtvarnému médiu. Pri tvorbe využíva základné geometrické tvary, ktoré následne brúsi, matuje, leští, vkladá rôzne farby a drahé kovy. Používa rozmanité inovatívne postupy (šošovkovité výbrusy), využíva chemické a fyzikálne vlastnosti blokov olovnatého skla, ktoré slúžili pri experimentovaní na časticových urýchľovačoch v CERNe a vyznačujú sa vysokou hustotou, odolnosťou i vysokým leskom.
 


 

Svoje plastiky vytvára v cykloch, väčšinou súvisiacich s vesmírom (Vesmírne signály, Poslovia vesmíru, Veľký tresk, Nebeské kytice, Nebeské záhrady, Hviezdy...).
 


 

V posledných desaťročiach sa opakovane vracia na Slovensko, kde zrealizoval mnohé výstavy. V roku 2013 mu prezident SR udelil vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy. V rodnej obci Ždiar založil galériu súčasného sklárskeho umenia – Stone Art Gallery Ždiar.
 


 

Najrozsiahlejšie výstavné projekty zorganizoval práve v Tatranskej galérii
 

v novozrekonštruovaných priestoroch (2009 Hviezdne posolstvá, 2012 Poézia vesmíru, 2022 Heimat – ozvena z vesmíru). Rozsiahla výstava v Tatranskej galérii v Poprade pod názvom Heimat ozvena z vesmíru je výberom z posledného obdobia autorovej tvorby, ale aj sondou do jej začiatkov. Nostalgický názov Heimat, či spišskonemecký povzdych za jeho domovinou, je neustálym autorovým vnútorným prepojením citovej väzby k rodnej krajine s nadpozemským univerzom.
 


 

www.tatragaleria.skwww.pamiatkynaslovensku.sk