Zaujímavé články   späť
www.pamiatkynaslovensku.sk
SYSEĽ (Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote)
sysel-gemersko-malohontske-muzeum-v-rimavskej-sobote

 


 

9. septembra 2021 (štvrtok)o 15.00 hod. sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea uskutoční vernisáž výstavy Syseľ, ktorá predstaví hlodavca, jeho život, prostredie, ohrozenia, ktorým čelí a opatrenia na jeho pomoc. Výstava potrvá do 30. januára 2022. Výstavu finančne podporil Banskobystrický samosprávny kraj. Výstava je súčasťou podujatia Dni európskeho kultúrneho podujatia.
 


 

Diverzita biotopov je jednou z podmienok diverzity rastlinných a živočíšnych druhov. Každý typ krajiny má svoj význam. Lesy, mokrade aj lúky majú svojich obyvateľov, ktorí v inom prostredí neprežijú. A tak majú nezastupiteľné miesto v krajine aj nízkotrávnaté pasienky a lúky, ktoré sú domovom sysľa. Ešte pred 50 – 60 rokmi považovali ľudia na Slovensku sysle za všadeprítomných škodcov poľnohospodárskych plodín. Stačilo však niekoľko desaťročí, intenzívna chemizácia v poľnohospodárstve, zmena obhospodarovania krajiny a miznutie vypásaných nízkotrávnatých lúk, a tieto malé spoločenské hlodavce sa u nás ocitli na pokraji vyhynutia.
 

Výstava Syseľ predstaví spôsob života jedného z najfotogenickejších hlodavcov. Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov spoznáte stavbu jeho tela, spôsob života, vzťah s ľuďmi, jeho domov a ostatné druhy živočíchov a rastlín, s ktorými zdieľa jeden životný priestor. Budete si môcť vyskúšať, aké je to v sysľom tuneli a prostredníctvom hier si budete môcť overiť, či spoznáte aj jeho susedov.
 

Súčasťou výstavy sú aj prednášky, počas ktorých Ing. Ervín Hapl z o.z. Živá planina porozpráva o živote a praktickej ochrane sysľov. Budeme Vás o nich včas informovať. Počas trvania výstavy budú tiež prebiehať tvorivé dielne, o ktorých Vás budeme informovať.
 


 

RNDr. Monika Gálffyová (biologička GMM)


 

www.gmmuzeum.skwww.pamiatkynaslovensku.sk